Menu Zamknij

Elewator w Pieniężnie zyskał nowy wizerunek

elewator w Pieniężnie

26 listopada 2021 roku Magazyn Pieniężno Oddziału Malbork Elewarr Sp. o.o. gościł na swym terenie  posła na Sejm RP Leonarda Krasulskiego, oraz wojewodę warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego. Obecni byli również starosta powiatu braniewskiego Karol Motyka i dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału regionalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Grzegorz Kierozalski. Wizyta dotyczyła  zakończenia prac modernizacyjnych elewacji elewatora oraz robót hydroizolacyjnych wokół wszystkich jego zbiorników oraz perspektywy oferty Spółki dla regionu powiatu braniewskiego. Zarząd Spółki Elewarr reprezentowała wiceprezes Monika Parafianowicz.

Magazyn w Pieniężnie należy do najstarszych obiektów, które są w zasobach Spółki. Wybudowany w XX wieku, został pokryty farbą w żółtym kolorze, co symbolizowało złote łany pszenicy. Od tamtego czasu, pod wpływem warunków atmosferycznych, betonowa powierzchnia elewacji ulegała degradacji, m.in. pojawiły się pęknięcia osłaniające zbrojenie, a piwnicach  zaczęły występować gruntowe podsionki.

Powierzchnia elewatora wymagała bardzo konkretnych napraw, była popękana, w wielu miejscach ukruszona. Jeśli zbiorniki są szczelne, jeśli nie podsiąkają, to zwiększa się bezpieczeństwo przechowalnicze zbóż i rzepaku. Dzięki rozważnej i przemyślanej polityce finansowej, którą prowadzi obecny Zarząd Elewarr (Prezes Daniel Alain Korona i Wiceprezes Monika Parafianowicz) znalazły się pieniądze na realizację dużego remontu, w tym modernizacji powierzchni zewnętrznych elewacji zbiorników i wieży operacyjnej w Pieniężnie oraz wykonanie hydroizolacji zbiorników magazynowych f 6 i f 9. Całość prac została podzielona na dwa etapy i finalnie zrealizowana jesienią 2021 r.

Głównym celem remontu było zabezpieczenie i zwiększenie możliwości użytkowych (trwałe ulepszenie) zbiorników oraz wieży, a przez to osiągnięcie jak najwyższych warunków przechowalniczych. Przy okazji prac po ok. 40 latach dokonano też zmiany elewacji, co wpływa na walory estetyczne całego obiektu magazynowego i postrzeganie kierownictwa spółki jako tzw. dobrego gospodarza – powiedział Marcin Maciejewski, Kierownik Magazynu Pieniężno.

Nasza Spółka ma misję związaną nie tylko z obsługą polskiego rolnika, prowadzi skup zbóż i rzepaku o określonej parametryzacji czyli umożliwia sprzedaż lokalnym producentom rolnym oraz gwarantuje szybką wypłatę należności wynikającą z podpisanej umowy. W naszych magazynach przechowujemy zboże także jako rezerwy państwowe na podstawie umowy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i musimy spełniać rygorystyczne warunki przechowalnicze. Wykonywane remonty w obiektach magazynowych wydają się niekiedy koniecznością w perspektywie przyszłości bliższej czy dalszej. Realizacja zamierzeń inwestycyjnych to wpływanie na rozwój spółki, poprzez zapewnienie warunków do utrzymania odpowiedniej jakości przechowywanego asortymentu, zwiększenia szybkości obsługi, zdolności operacyjnej i możliwości prowadzenia większego skupu w regionie, niekoniecznie poprzez zwiększanie pojemności magazynu. Oczywiście większe inwestycje, remonty wymagają także analizy otoczenia rynkowego, która w przypadku powiatu braniewskiego jest optymistyczna. Obiekt magazynowy w Pieniężnie od wielu lat powinien być kwalifikowany jako przeznaczony do remontu, ale najważniejsze jest to, że w drugiej połowie 2020r. zaplanowano budżet,  konsekwentnie w 2021r. zrealizowano prace, i aktualnie możemy pochwalić się zadbanym obiektem o pojemności ok. 53 tys. ton. Przy okazji dodam, że elewator zyskał estetyczną  nową elewację i wizualnie wpisuje się w strukturę architektoniczną Pieniężna i okolic – powiedziała Monika Parafianowicz, Wiceprezes Zarządu Elewarr Sp. z o.o.

Po zakończeniu wszystkich prac remontowym elewator w Pieniężnie odwiedzili poseł na Sejm RP Leonard Krasulski, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, starosta powiatu braniewskiego Karol Motyka i dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału regionalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Grzegorz Kierozalski. Przybyli goście dowiedzieli się szczegółowo o zrealizowanych pracach, jak również na antenie Radia Olsztyn chwalili Spółkę Elewarr:

Czasami nie doceniamy tego typu inwestycji i tego typu miejsc. Ale – może pozwolę sobie na taką analogię – przy okazji pandemii wszyscy poznali, co to jest Agencja Rezerw Materiałowych, tak z punktu widzenia bezpieczeństwa żywnościowego ważną rolę pełni Elewarr – mówił wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Spółka Elewarr przechowuje zasoby zboża na gorsze czasy i to wpływa na to, że czujemy się pewniej, bo blisko nas jest coś, co może nam pomóc w trudnych czasach – powiedział starosta powiatu braniewskiego Karol Motyka.

Obecnie powierzchnia magazynowa elewatora w Braniewie wynosi około 4 000 ton, my planujemy jej zwiększenie do 10 000 ton. W Braniewie stworzymy także nowoczesną infrastrukturę: elewator zostanie wyposażony między innymi w suszarnię i  nowy kosz przyjęciowy. Chcemy z inwestycją ruszyć jeszcze przed przyszłorocznymi żniwami. Całość planujemy wykonać do czerwca 2023 roku – powiedział Hubert Grzegorczyk, Dyrektor Oddziału Malbork Elewarr Sp. z o.o.

Z przyszłej inwestycji w Braniewie cieszy się poseł na Sejm RP Leonard Krasulski, który na antenie Radia Olsztyn powiedział:

Przede wszystkim to dla rolników z tego regionu. Po prostu rolnik musi mieć pewność, a tu będą pewne kontraktacje, które gwarantują zysk rolnikowi. Stabilizacja jest zaś dla rolnika bardzo ważna.