Menu Zamknij

Wiceminister Aktywów o kluczowej roli Elewarru

Ministerstwo Aktywów Państwowych przejęło kolejne spółki z KOWR i finalizuje proces tworzenia holdingu rolno-spożywczego pod nazwą Krajowa Grupa Spożywcza (KGS).

Na temat KGS wypowiadał się 29 marca w „Wiadomościach” TVP Info Andrzej Śliwka, Wiceminister Aktywów Państwowych.

„W Wiadomościach podkreśliłem, że kluczową rolę będzie odgrywała spółka Elewarr, która swoje magazyny ma na terytorium całego kraju m.in. w Braniewie, Bartoszycach, Pieniężnie i Ornecie”

– komentował później swoją wypowiedź dla TVP w mediach społecznościowych.

Niedawno Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że KGS powstanie w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową (KSC), a w ciągu siedmiu dni projekt uchwały w tej sprawie trafi pod obrady Rady Ministrów.

Wirtualnemedia.pl przypominają, że „Obecnie Skarb państwa ma 79,69 proc. akcji w Krajowej Spółce Cukrowej. Pozostała cześć znajduje się w rękach plantatorów i rolników.”

„Jesteśmy w stałym kontakcie z plantatorami i rolnikami. Każdy etap tworzenia holdingu spożywczego był z nimi konsultowany. Dzisiaj jeszcze spotykam się z sekretariatem rolnictwa i sekretariatem spożywczym NSZZ Solidarność, które wiodą prym w rozmowach, żeby dograć poszczególne tematy związane z porozumieniami płacowymi”

– zapewnił Andrzej Śliwka.

W KGS znajdą się m.in. Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Ziemniaka, Kombinat Rolny Kietrz, Pomorsko-Mazurska Hodowla Buraka Cukrowego i Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego.

„Są to podmioty, które dobrze prosperują i są perspektywiczne, chociaż wymagają wsparcia. Dzięki temu, że mamy środki w Krajowej Spółce Cukrowej i w budżecie państwa na jakąś formę dokapitalizowania, chcemy mieć podmioty konkurencyjne na rynku. Tak by polski rolnik miał wybór, czy np. sprzeda zboże firmie X czy do Elewarru”

– zaznaczył Andrzej Śliwka.

Wiceminister wyjaśnił, że działalność holdingu będzie opierała się na wewnętrznym obiegu produktów oraz efekcie skali

Źródło: FB/wirtualnemedia.pl/RW

Fot. Zrzut ekranu Wiadomości – vod.tvp.pl