Menu Zamknij

Krajowa Grupa Spożywcza jest dobrym antidotum na zmowy cenowe

Grupa Spożywcza, która powstała, jest w tej chwili takim dobrym antidotum na zmowy cenowe. Ostatnio była choćby próba wzniecenia paniki na rynku skupu zbóż przed żniwami – mówił wczoraj na antenie radiowej Jedynki minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk.

– Twierdzenie, że ukraińskie zboże zalało nasze magazyny to było nic innego, tylko właśnie taka próba siania paniki, żeby rolnicy sprzedawali zboże po każdej cenie, po połowie wartości. Na szczęście to się nie udało i tutaj bardzo dobrze zadziałała spółka Elewarr wchodząca w skład tego holdingu spożywczego naszego, która wystawiała cenę na przykład pszenicy, powiedziałem, że minimum 1400, a tak naprawdę 1500, 1550, wobec tego wszyscy pozostali musieli się dostosować, bo jeśli nie, to mogłoby być tak, że byłyby oferty na przykład za 700 czy 800 złotych. To się na szczęście udało opanować – wyjaśniał słuchaczom wicepremier Kowalczyk.

Rolę w regulowaniu rynku rolnego w Polsce ma pełnić już niemal mityczny Krajowy (Narodowy) Holding Spożywczy, którego szeroka działalność zapowiadana jest już od wielu lat przez polityków, ale dotychczas trudno zaobserwować realny wpływ tego podmiotu na rynek krajowy. Do tego również odnosił się minister Kowalczyk. – W tej chwili to działa oczywiście jeszcze w ograniczonym zakresie, bo to funkcjonuje, ta Grupa Spożywcza, bo przyjęła taką nazwę oficjalną – Krajowa Grupa Spożywcza, działa od czerwca. W tej chwili znakomitą rolę spełniła, jeśli chodzi o skup zboża, bo tam wchodząca w skład spółka Elewarr to zboże kupowała po bardzo dobrych… znaczy przyzwoitych cenach dla rolników, dało się uniknąć zmowy cenowej. Jeśli będzie potrzeba interwencji na jakichś innych rynkach, to również będzie w tym brała udział. My w tej chwili staramy się wyposażyć w kolejne zakłady przetwórcze, magazyny, tak żeby rzeczywiście miało to realny wpływ na rynek – zapowiedział szef resortu rolnictwa.

tekst: https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/rynki-rolne/zboza/28405-minister-kowalczyk-byla-proba-wzniecenia-paniki-na-rynku-skupu-zboz