Menu Zamknij

Elewarr pomaga Polakom na Litwie

Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” w Pieniężnie i Koło Gospodyń Wiejskich w Pieniężnie to dwie organizacje, które zorganizowały cykl uroczystości patriotycznych z okazji 11 listopada – Narodowego Święta Niepodległości. Do Braniewa i Pieniężna został zaproszony zespół „Jaskółeczki” z polskiego Gimnazjum w Rudominie na Litwie im. Ferdynanda Ruszczyca. Elewarr Sp. z o.o. wspomógł tę inicjatywę dofinansowaniem.

 

Młodzież polskiego pochodzenia w gimnazjum w Rudominie

W Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie na Litwie kształcą się dzieci i młodzież głównie rolników polskiego pochodzenia. Obecnie do placówki uczęszcza około 750 uczniów, w tym zdecydowaną większość stanowią potomkowie Polaków mieszkających na Litwie. W szkole są klasy, w których edukacja prowadzona jest w języku polskim, litewskim i rosyjskim. Swoją działalnością Gimnazjum nawiązuje do tradycji okresu 20-lecia międzywojennego, bowiem zgodnie z decyzją Marszała Józefa Piłsudzkiego w Rudominie powstała placówka, która za zadanie miała kształcić lokalną, polską młodzież. Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie posiada własne muzeum, w którym znajduje się około 1000 eksponatów, w tym wiele w języku polskim. Żona Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda trzy lata temu odwiedziła muzeum i gimnazjum w Rudominie i wpisała się do księgi honorowej. W Gimnazjum prężnie działa zespół „Jaskółeczki”, który w swoim repertuarze wykonuje polskie pieśni patriotyczne. To właśnie ten zespół mieliśmy zaszczyt gościć w Polsce.

Wsparcie finansowe ELEWARR Sp. z o.o.

Dzięki inicjatywie środowisk rolniczych z powiatu braniewskiego, przy wsparciu finansowym Elewarr Sp. z o.o. członkowie zespołu „Jaskółeczki” w dniach 10-11 listopada odwiedzili Braniewo i Pieniężno. O godzinie 10:00 w wystąpili w kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Pieniężnie śpiewając patriotyczne pieśni, a następnie udali się do Braniewa na zaproszenie Burmistrza i Starosty Braniewskiego. O godzinie 12.00 w Braniewskim Centrum Kultury wystąpił Marszałek Józef Piłsudski (w tej roli niezastąpiony od lat Pan Tadeusz Kłębucki), który mówił o patriotyzmie i miłości do Ojczyzny. Zespół „Jaskółeczka” podbił serca wszystkich obecnych na uroczystościach, w tym Starosty Powiatu Braniewskiego Karola Motyki i Burmistrz Braniewa Tomasza Sielickiego. Wieczorem o godzinie 18:00 w Pieniężnie, w Restauracji Czar i Las, odbył się galowy koncert, w którym uczestniczyło wielu lokalnych patriotów, w tym rolnicy i kombatanci. Wszystkich obecnych zaproszono na uroczysty poczęstunek. Posilano się potrawami według przepisów kulinarnych z 1918 roku. Dania zostały przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Pieniężnie.

12 listopada zorganizowano gościom z Litwy wycieczkę do Fromborka i Malborka.

Elewarr od lat pomaga, podejmuje trudną działalność dobroczynną, a od jakiegoś czasu Spółka myśli także o naszych Rodakach zza wschodniej granicy, co jest istotne dzisiaj szczególnej niż dotąd. Wkład Spółki w opisane wyżej wydarzenia został doceniony publicznie przez Organizatorów.